“Beba isključivo sisa, ne dajemo joj dohranu.”
Ovo je rečenica kojom najčešće roditelji konstatuju da beba isključivo sisa. Odnosno, smatraju da time što ne dobija mlečnu formulu u dodatku, već majčino mleko, da je to to.
Ali nije.
Tu rečenicu da je preporučeno da beba isključivo sisa 6 meseci podrazumeva baš to – da dobija samo i jedino majčino mleko.
Davanjem vode, čaja, soka, formule ili čvrste hrane, beba ustvari više ne sisa isključivo. Dozvoljeno je samo ono što bi vam prepisao lekar – lekovi, kapi, vitamini, minerali.
Sve studije se slažu u istom – majčino mleko pokriva u potpunosti sve bebine potrebe u tom periodu, prvih 180 dana, kako to navodi UNICEF.
Ono je po svom sastavu 88% voda, te dojenjem na zahtev podmirujemo i bebinu potrebu za tečnošću.
Majčino mleko čini i zaštitni sloj u crevima i štiti tako bebo od prodora spoljnih agenasa i potencijalnih opasnih infekcija. Uzimanjem vode, čaja, formule, bilo čega, mi ustvari spiramo i narušavamo taj zaštitni sloj.
O čaju i sokovima treba dodati da oni tek nemaju nikakvu korist, a, naprotiv, mogu biti dodatno štetni kao potencijalni alergeni, ili nepotrebno unošenje slatkiša.
Po statistici UNICEF-a, postotak isključivo dojenih beba u Srbiji je 12,8%, al imajte na umu da baš davanjem gore pobrojanih više nije isključivo dojenje. I nek vam to bude pomalo ohrabrujući podatak jer to nam govori da ima mnogo više mama koje i doje (iako možda kombinuju ishranu).
One thought on “Šta je to isključivo dojenje?”